Proč farmářské tržiště?
Prosazujeme zdravé potraviny
①
Plodiny z našeho regionu se sklízí v plné zralosti a náš organismus tomu „rozumí“. Místní sezónní produkty nám proto chutnají víc než ty vypěstované v umělých podmínkách mimo sezónu. Určitě poznáte rozdíl mezi červenými jahodami v červnu na tržišti a těmi zabalenými do igelitu v únoru!
②
Místní produkty mají velkou šanci dostat se k nám čerstvé. Čím kratší je doba, během níž se potraviny dostanou od pěstitele na náš stůl, tím lépe pro naše zdraví. A samozřejmě taky lépe chutnají.
③
Průzkumy prokázaly, že česká zelenina i ovoce jsou zdravou a zcela bezpečnou potravinou.
Zelenina od českých producentů, zejména ze systému integrované produkce zeleniny, je velmi kvalitní, čerstvá, a zcela bezriziková z hlediska bezpečnosti potravin.
Vyplývá to z výsledků výzkumného projektu MZe č. QH81292, řešeného v letech 2008 až 2011 ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby společně s Vysokou školou chemicko-technologickou. Rovněž dlouhodobé testy např. českých jablek ukazují jedny z nejnižších (prakticky nulových) reziduí chemických postřiků nejen v EU, ale i jinde ve světě.
Ano, zelenina a ovoce od českých pěstitelů je většinou zdravější než ty, co se k nám dovážejí.
Je to také tím, že čeští zemědělci jsou relativně chudší, než jejich evropští nebo američtí kolegové, a nákladnou chemii stále ještě rádi nahrazují ruční nebo mechanickou prací. Předpisy na ochranu životního prostředí jsou u nás přísné ve srovnání např. s Čínou, kde ochrana životního prostředí i lidského zdraví jsou spíš vedlejším problémem. Naše předpisy jsou přísné mnohdy i ve srovnání s některými zeměmi EU.
④
Plodiny z našeho regionu se sklízí v plné zralMístní produkty prospívají životnímu prostředí.
Dopravování potravin na dlouhé vzdálenosti životní prostředí nadměrně zatěžuje.
⑤
Nákupem na FT podporujeme přímo výrobce, pěstitele, chovatele.
Potraviny na Farmářském tržišti mají tvář, kterou můžeme vidět. Ne obchodníka. Výkupní ceny ve velkoobchodě bývají velmi nízké ve srovnání s jejich konečnou maloobchodní cenou, někdy dokonce pouze pokrývají náklady. V malém nebo šetrném hospodaření se mnohdy ani nevyplatí směřovat plodiny do výkupu.
Malé farmy a výrobci tak stojí prakticky mimo současnou obchodní síť, nesplňují velké produkční a cenové nároky řetězců, které jsou poslední dobou nastaveny na míru velkým firmám.
Je však nutné, abychom jako společnost o tyto malé pěstitele, chovatele a výrobce nepřišli, aby se uchovaly a rozvíjely lidské dovednosti nebo generacemi předávané způsoby pěstování, výroby.
Nechceme jako společnost přijít o alternativu k prodejním řetězcům nebo k běžné obchodní síti. Nákupem na FT pomáháme zemědělským rodinám a malým výrobcům, aby byli schopni pokračovat v obdělávání své půdy i jinými, třeba šetrnějšími způsoby, nebo aby mohli hospodařit či vyrábět v malém.
⑥
Farmářský trh může podporovat přirozenou lidskou kreativitu.
Umíte uplést ponožky nebo cibulový cop, vyrobit hořčici, vypěstovat květiny nebo zeleninu, máte skvělé marmeládové recepty po babičce a cit pro ně? Začněte klidně v malém! Pokud umíte něco, o co mají ostatní zájem a máte ve svém regionu trh, už třeba nepůjdete pro podporu nebo na pracák. Společnost nemůže zaručit práci a zaměstnanost každému, ale měla by si zachovat způsoby, jak využít všechny kreativní schopnosti své komunity. Takové startovní místo může být právě farmářský trh, místní trh. Mnoho dnes úspěšných začínalo z podobných pozic. Možnost nabídnout to, co umíme, určuje charakter našeho regionu. Místní produkty jsou investicí do budoucnosti.
⑦
Farmářský trh je místem i společenského setkání, pomáhá vytvářet společenství v místě, umožňuje rychlou výměnu informací.
Nakupujeme-li přímo od zemědělce, podílíme se na tradičním propojení mezi kupujícím a pěstitelem. Můžeme díky tomu osobně intervenovat a poptávkou ovlivňovat nabídku zemědělců nebo výrobců na trhu, a to mnohem rychleji, než to udělá marketingová agentura.
⑧
Místní produkty drží daně při zemi.
Jak bylo prokázáno v několika studiích, farmy přispívají do obecního rozpočtu na daních více, než vyčerpají na veřejných službách. U obytné zástavby je tomu naopak.
⑨
Místní produkty podporují biologickou rozmanitost.
Pro průmyslové zemědělství jsou důležité vlastnosti plodin jako: schopnost dozrát najednou, odolnost vůči sklízecím a balícím metodám a dlouhodobému skladování v regálech. To je důvod, proč se ve velkovýrobě používá spíše omezený počet druhů plodin. Je to také důvod, proč se naše plodiny stávají náchylnější k nemocem a nepřízni počasí. Naproti tomu farmy často pěstují různé druhy a odrůdy plodin, aby zajistily delší sezonu, lepší ochranu proti nepřízni počasí.