Uspořádání Česko-německé konference v Praze na téma „Přínos farmářských trhů ve městech“

Česko-německá konference v Praze

Asociace farmářských tržišť České republiky získala v roce 2020 grant od Česko-německého fondu budoucnosti na výměnu a transfer zkušeností z úspěšných farmářských trhů v Berlíně a v Praze a následně uspořádání Česko-německé konference v Praze na téma „Přínos farmářských trhů ve městech“.

Cíle projektu:
Získat podporu a ochranu politického vedení pro provoz farmářských trhů ve městech, zařazení ekologických standardů do kodexu provozu farmářských trhů, zejména v co nejvyšší možné míře snížit množství obalů na trzích.

Seznámení široké veřejnosti s prospěšností existence farmářských trhů ve městech. Přinést relevantní informace státním i komunálním politikům, proč jsou farmářské trhy důležité a jaké zásadní mají přínosy.

Proč jsou farmářské trhy ve městech tak důležité?
Nákupem na farmářských trzích, konzumace bio zeleniny, ovoce a živočišných nejen bio produktů neslouží jen našemu zdraví. Hlavně přispíváme k trvale udržitelnému pěstování zemědělských plodin, jejich diverzifikaci a snížení nedůstojného života zvířat ve velkochovech.

Existence farmářských trhů je zásadní pro hospodaření lokálních malých a středních farmářů, tím, že umožňuje trvalý odbyt jejich produktů.

Podporou lokálního zemědělství snižujeme uhlíkovou stopu, omezujeme transport potravin ze vzdálených destinací a zajišťujeme přísun zdravých potravin obyvatelům měst.  

 

Realizace projektu
Na všech poctivých farmářských trzích najdete uzeniny bez separátů, mouky či sóji. Hovězí, jehněčí maso i kuřata si můžete nakoupit od prověřených prodejců. Maso je často v biokvalitě, kuřata rostou více než 70 dnů, mají více pohybu, kvalitnější krmení. Chovatelé se ke zvířatům chovají slušně, což je pro nás neméně důležité.

Získání informací a zkušeností

Česká strana
– návštěva berlínských trhů – Marzahner Promenade, Markthalle 9, Kreuzberg, Maybachufer Neukölln, Biotrh Domäne Dahlem, Chamissoplatz, Kreuzberg a setkání s jejich pořadateli

Německá strana
– návštěva pražských farmářských trhů Náplavka, Heřmaňák a Kubáň, návštěva haly 22 v Pražské tržnici, výměna zkušeností s pořadateli těchto trhů a zástupci Asociace farmářských tržišť ČR.

Uspořádání Česko-německé konference v Praze na téma „Přínos farmářských trhů ve městech“

 

Česko-německá konference se uskutečnila 15. 10. 2021

Děkujeme za podporu Česko-německému fondu budoucnosti http://www.fondbudoucnosti.cz/

Česko-německý fond budoucnosti pomáhá stavět mosty mezi Čechy a Němci. Cíleně podporuje projekty, které svádějí dohromady lidi obou zemí, které umožňují a prohlubují pohledy do jejich světů, do společné kultury a dějin. Od roku 1998 poskytl Fond budoucnosti dohromady přes 60 milionů eur na zhruba 11 000 projektů.